Sinuso dugno pakėlimo operacija
Dantų netektis – skausminga patirtis kiekvieno žmogaus gyvenime. Pažangiausias dantų atkūrimo būdas – dantų implantacija. Deja, ji ne visada gali būti iš karto atliekama. Pavyzdžiui, kai viršutiniame žandikaulyje kaulas yra sunykęs, pirmiausia prireikia atlikti sinuso pakėlimo operacija. Šiame straipsnyje ir pamėginsime atsakyti į pagrindinius klausimus, kuriuos užduoda pacientai, kai jiems prireikia tokio pobūdžio paslaugos.
Kokie pokyčiai vyksta žandikaulyje netekus dantų?
Netekus viršutinių dantų, problemų kelia ne tik sunkesnė kramtymo funkcija bei estetikos trūkumas, bet atsiranda dar viena (ne mažesnė) problema, apie kurią daugelis net nesusimąsto. Pradeda tirpti žandikaulio kaulas, o sinusas (gleivine padengta ertmė, esanti viršutiniame žandikaulyje) po truputį plečiasi ir leidžiasi žemyn. Viso to pasekmė – mažejantis žandikaulio keteros aukštis.
Kodėl sinuso dugno pakėlimo operacija yra atliekama?
Sėkmingai dantų implantacijai būtina, kad žandikaulio ketera būtų pakankamai aukšta – tik tada galima įsodinti dantų implantus. Jei yra priešingai, t.y. žandikaulio ketera nėra pakankamai didelė, o sinusas išsiplėtęs, prieš dantų implantaciją būtinas sinuso pakėlimas.
Kaip atliekama sinuso pakėlimo operacija?
Sinuso dugno pakėlimo operacijos metu į sinuso dugną pridedama kaulo – taip padidinamas žandikaulio keteros aukštis ir sudaromos galimybės sėkmingam dantų implantacijos atlikimui. Dažniausiai iki dantų implantacijos pradžios reikia dar šiek tiek palaukti, kadangi prireikia maždaug 5-9 mėnesių, kol kaulas tampa nuosavu (pridėtos kaulinės dalys turi prigyti ir apaugti kraujagyslėmis). Išimtinais atvejais dantų implantavimas gali būti atliekamas ir sinuso dugno pakėlimo operacijos metu.
Operacijos metu atliekama vietinė nejautra, skausmas nejuntamas, ji trunka nuo 30 minučių iki 2 valandų, priklausomai nuo operacijos sudėtingumo. Procedūrai naudojamas nuosavas kaulas, sumaišytas su tam tikromis ląstelėmis arba perdirbtas negyvo žmogaus kaulas, perdirbtas gyvulinės kilmės kaulas bei apsauginė, savaime ištirpstanti membrana.
Kokios yra operacijos pasekmės?
Operacijos rezultatai beveik visada yra sėkmingi, kadangi pasiekiamas norėtas tikslas: sudaromos sąlygos dantų implantacijai. Be to, procedūra yra patikima, saugi ir ilgaamžė: dantų implantai, įsriegti į priaugintą kaulą, tarnauja ne prasčiau nei į nuosavą kaulą įsodinti dantų implantai. Svarbu ir tai, kad sinuso dugno pakėlimo operacija neturi jokios įtakos jūsų išvaizdai (t.y. veido bruožai nepasikeičia). Kaului sugijus nėra juntamas joks pašalinis poveikis (pacientai nejaučia nei diskomforto, nei jokių kitų nemalonių pojūčių).
Kaip reikėtų elgtis po sinuso dugno pakėlimo operacijos?
Po operacijos reikia save pasaugoti: nedirbti fizinio darbo pasilenkus, nesportuoti, nerūkyti, nenardyti, nesimaudyti baseine, nesikaitinti pirtyje; kenkia ir čiaudėjimas bei kosėjimas per burną – idealu, jei keletą savaičių to galima išvengti. Operacijos dieną griežtai draudžiama vartoti karštą maistą ar gėrimus (ypač kavą bei alkoholį), skalauti burną; patariama šaldyti operuotą vietą. Galimas kraujavimas bei patinimas – to nereikėtų išsigąsti. Skausmas yra sėkmingai kontroliuojamas gydytojo išrašytais medikamentais; iš esmės galima naudoti beveik visus nuskausminamuosius, kuriuos turite savo namų vaistinėlėje, išskyrus Aspiriną (nes jis skystina kraują).
Ar sinuso pakėlimo operacijos galima išvengti?
Taip, sinuso dugno pakėlimo operacija nėra būtina tais atvejais, kai dantų implantacija ir be jos gali būti atlikta (trumpiau tariant, jei žandikaulio kaulo yra pakankamai). Kita vertus, jei pacientas, netekęs dantų viršutiniame žandikaulyje, pakankamai ilgai nesikreipia į gydytojus, jis pats save pasmerkia ilgesniam, sudėtingesniam ir brangesniam gydymui: kai leidžiama žandikaulio kaului aptirpti iki tam tikros ribos, nėra kitos alternatyvos kaip atlikti sinuso pakėlimo operaciją.