Ortognatinė chirurgija
Ortognatinė chirurgija – viena iš žandikaulių chirurgijos sričių. Odontologijos klinikoje atliekama aukštos kvalifikacijos ortognatinė chirurgija. Paprastais žodžiais tariant, tai – žandikaulių pozicijos pakeitimas, kuris yra atliekamas dėl kosmetinių, sveikatos ar funkcinių priežasčių. Paprastai ortognatija reikalinga tada, kai santykis tarp viršutinio ir apatinio žandikaulių nėra taisyklingas (kai neatitinka žandikaulių dydis, forma ar padėtis). Tai lemia ir netaisyklingą sąkandį, todėl labai rekomenduojama imtis priemonių jam sutvarkyti.
Kodėl taip svarbu, kad sąkandis būtų taisyklingas?
Pateikiame pagrindines priežastis:
- Dėl netaisyklingo sąkandžio kramtymo funkcija yra sutrikusi: maistą sunku atkąsti, jį susmulkinti. Reikia nepamiršti, kad tai veda link gilesnių problemų: prastai sukramtytas maistas gali lemti kai kuriuos virškinimo sutrikimus.
- Jei sąkandis nėra taisyklingas, kramtymo krūvis yra paskirstomas netolygiai: vieni dantys „tinginiauja“, o likę „dirba“ dvigubai. Jei dantys gauna per didelį kramtymo krūvį, jie greičiau susidėvi, be to, juos ir sunkiau restauruoti.
- Sąkandžio anomalijos daro neigiamą įtaką ir kvėpavimo funkcijai. Žmogus gali knarkti arba, dar blogiau, gali atsirasti miego apnėja. Dėl šio sutrikimo nuolat neišsimiegama, jaučiamas nuovargis (kai tokia būsena yra pastovi, gali atsirasti kitų organizmo sutrikimų).
- Netinkama žandikaulių padėtis kenkia ir žandikaulių sąnariams: jie greičiau susidėvi, gali traškėti, gali atsirasti skausmas, darosi vis sunkiau plačiai išsižioti.
- Netaisyklinga žandikaulių padėtis turi įtakos veido išvaizdai – veido profilis yra per daug išgaubtas ar įgaubtas, bruožai atrodo neharmoningi. Po operacijos pasikeičia veido aukštis, o skruostai, nosies galiukas, lūpos bei smakras atsiduria kitoje padėtyje – veido išvaizda akivaizdžiai pasikeičia į gerąją pusę.
Kita vertus, netaisyklingas sąkandis gali susiformuoti net ir tada, jei nėra žandikaulių anomalijų; netaisyklingo sąkandžio priežastimi gali būti kreivai suaugę, susigrūdę dantys. Tokiu atveju sąkandžio problemoms spręsti pasitelkiama ne ortognatija, o ortodontija (dažniausiai dantys tiesinami breketais).
Bet kokiu atveju ortodontinis gydymas yra neišvengiamas, net jei yra nustatomos ir žandikaulio anomalijos. Gydymas yra kompleksinis: ortognatija yra glaudžiai susijusi su ortodontija (tiek prieš operaciją, tiek ir po jos dantys turi būti tinkamoje pozicijoje). Pirmojo gydymo etapo metu yra sugydomi dantys, taip pat pašalinami nereikalingi ar trukdantys dantys (išraunami ir protiniai dantys). Tada imamasi ortodontinio gydymo. Kai jis įpusėja, atliekama žandikaulio (ar abiejų žandikaulių) operacija, tada vėl tęsiamas ortodontinis gydymas. Visas gydymo procesas trunka ilgai (paprastai apie 2 metus), todėl labai svarbu, kad pacientas būtų motyvuotas ir gydymą tęstų iki galo.
Verta žinoti, kad ortognatinė chirurgija taikoma tik pilnamečiams. Anksčiau ortognatija nesiūloma dėl to, kad žandikaulis dar nėra sustojęs augti. Jaunesniems nei 18 metų asmenims sąkandis yra koreguojamas ortodontinio gydymo metodais ir tik tada, jei jie nėra veiksmingi, prireikia žandikaulių operacijos. Viršutinės amžiaus ribos nėra – svarbiausia, kad operacijai netrukdytų paciento sveikatos būklė (visgi manoma, kad optimaliausias amžius – iki 45 metų, nes tada ortognatija duoda geriausių rezultatų).