Kuo valyti vaikučių dantis? – odontologijos klinikos patarimai
Odontologijos klinikose dirbantys odontologai visuomet stengiasi pakonsultuoti mažųjų tėvelius burnos ertmės priežiūros klausimais. Šiuolaikiniai tėvai yra labai rūpestingi, tad ir vaikučių dantų priežiūrai skiria ypatingą dėmesį – daug skaito, domisi, ieško įvairių naujovių, parenka tinkamą dantų šepetėlį ar pastą ir taip toliau. Tačiau dažnai jauni žmonės linkę „pamokyti“ ir specialistus. Jaunų tėvelių nuomonę dažnai suformuoja žiniasklaida. Deja, iš jos gautos žinios ne visuomet yra teisingos, o burnos priežiūros metodai – tinkami ir vertingi.
Būtent žiniasklaida, mažai ką apie tai išmanydama, skelbia, kad vaikiškose dantų pastose neturėtų būti fluoro. Jis, pasak kai kurių šaltinių, yra kenksmingas mažylio organizmui, o į jį patekęs gali sukelti apsinuodijimą, nes yra toksiška medžiaga, tačiau tai nėra tikslus faktas. Teisingiau sakant, kažkokį neigiamą poveikį galėtų sukelti tik labai dideli fluoro kiekiai, o menkos dozės, kurių yra mažame dantų pastos žirnelyje, jokio neigiamo poveikio padaryti tikrai negali. Ne viena odontologijos klinika pabrėžia, jog dantų ir skeleto fluorozė būdinga tiems žmonėms, kurie gyvena vietovėse, kur fluoro kiekis iš čiaupo tekančiame geriamajame vandenyje kelis kartus viršija normas.
Kad būtų pastebimi pokyčiai kauliniame audinyje, kasdien reikėtų gauti ne mažiau nei 2-8 mg fluoridų. Taigi vengti dantų pastos su fluoru gal ir prasminga tiems, kurie gyvena minėtose vietovėse. Visiems kitiems tėveliams tikrai verta paieškoti dantų pastos su fluoru. Fluoridai yra išties labai svarbūs norint užkirsti kelią dantų ėduoniui. Šioje srityje atlikta nemažai mokslinių tyrimų, kurie tik įrodė, kad fluoridų įtaka mažinant ėduonį didelė. Plačiau į mokslinių tyrimų rezultatus nesigilinsime, tačiau kiekvienam reikėtų žinoti, kad dantų pasta su fluoru yra efektyviausias metodas norint užkirsti kelią dantų ligomis, kurios ir prasideda nuo ėduonies. Dantų pasta, kurios sudėtyje yra fluoro – pigi ir paprasta alternatyva tiems, kurie savo atžaloms nori visko, kas geriausia.
Žinoma, ekologiškų prekių parduotuvėse nerastume dantų pastos su fluoru, tačiau vargu, ar ekologiškosios dantų pastos yra efektyvios ir ar sudėtyje turi medžiagų, mažinančių dantų ėduonies susidarymą. Veikiau atvirkščiai – greta ekologiškų dantų pastų yra įrašų, kad jų veiksmingumas nėra įrodytas. Na o apie ėduonies problemą kalbėti yra būtina. Lietuvos statistikos departamento duomenimis, kas antras Lietuvoje gyvenantis trimetis savo burnytėje jau turi sugedusių dantų. Dar viena nemaža problema – kad tėveliai nepagalvoja, kad jau metas vaiką susipažindinti su odontologu – vizitai į odontologijos klinikas nukeliami ateičiai. Juk ne viena odontologijos klinika siūlo ir įvairias prevencines priemones, pavyzdžiui, dantų silantus. Žvelgiant į mokyklinio amžiaus 7-8 metų vaikų statistiką matyti, kad šioje amžiaus grupėje ėduonies pažeistų dantukų jau turi per 86 procentus vaikų. Tarp 12-mečių šis procentas yra kiek mažesnis – 67 proc. Statistika yra gana iškalbinga ir verčianti pamąstyti apie vaikų sveikatą. Remiantis šia statistika visgi matome, kad ir kokie rūpestingi tėveliai būtų, ne visi jie pasidomi, kada tarp vaiko lankomų objektų turėtų atsirasti ir odontologijos klinika. Vos pasirodžius pirmiesiems dantukams, vaiką reikėtų nuvesti pas specialistus – laukti, kol iškris pieniniai dantys tikrai nereikia. Beje, nemažą indėlį čia įdeda ne tik tėvai, bet ir specialistai. Kitas tyrimas parodė, kad daugiau nei pusė mažųjų pacientų bijo lankytis pas odontologus. Čia galima kaltinti tik nekompetentingus medikus, kurie vaikams sukėlė arba neigiamas asociacijas, arba skausmą, arba kitus slogius prisiminimus ir emocijas. Taigi kuo anksčiau vaikas nuvedamas pas dantų priežiūros specialistą, tuo, tikėtina, ir jo baimė ateityje bus mažesnė.