Dantų apvilikimas naujomis karūnėlėmis
Danties karūnėlė – tai dirbtinis apdangalas, kuris yra užmaunamas ant danties. Tai vienas iš danties protezavimų būdų, kuris tam tikrais atvejais yra pats tinkamiausias:
- Kai dantis yra tiek sugedęs, kad jo nebeįmanoma sutaisyti plombuojant;
- Po dantų šaknų kanalų gydymo;
- Norint atstatyti nuskilusius ar nusidėvėjusius dantis;
- Norint pagerinti neestetiškai atrodančių dantų būklę (pavyzdžiui, jei dantis pakeitęs spalvą);
- Siekiant apsaugoti silpnus dantis ar norint išvengti danties nulūžimo.
Dantų karūnėlių pagalba yra atkuriamos tiek funkcinės, tiek estetinės natūralaus danties savybės: jos yra simetriškos kitiems dantims, atitinka sukandimą bei dantų eilę, jų forma, dydis bei atspalvis yra toks pat kaip kitų dantų, be to, visiškai atkuriama kramtymo funkcija.
Svarbu suprasti, kad, jei dantis yra smarkiai pažeistas, yra didelė rizika, kad jis apskritai iškris. Geriau nieko nelaukiant dantis protezuoti, nes kitu atveju gydymas bus brangesnis ir sudėtingesnis, kadangi prireiks danties implanto.
Kaip viskas vyksta? Pirmojo vizito pas odontologą metu dantys yra šlifuojami, paliekant tik jų branduolį. Nuimamas pažeisto danties atspaudas ir išlipdomas karūnėlės prototipas. Jis yra nusiunčiamas dantų technikui, kuris pagal gautus duomenis išlieja karūnėlę. Kol ji yra gaminama, pacientui uždedama laikina karūnėlė. Nuolatinė karūnėlė yra pritvirtinama kito vizito metu. Jei baiminatės skausmo, galite nurimti, kadangi procedūra yra nuskausminama ir nesukelia didesnio diskomforto nei, pavyzdžiui, danties plombavimas.
Dantų karūnėlės gali būti gaminamos iš metalo arba bemetalės keramikos:
- Metalo keramikos dantų karūnėlės vis dar yra pakankamai plačiai paplitusios dėl savo kainos, kadangi jos yra kur kas pigesnės. Vienas didžiausių jų privalumų yra ilgaamžiškumas, tvirtumas ir patvarumas. Deja, yra ir daug trūkumų. Pirma, laikui bėgant aplink dantį esantys minkštieji audiniai gali pasislinkti – tuomet matysis pilkos metalo linijos, o tai tikrai gadina estetinį dantų vaizdą. Antra, metalas ne visada yra toleruojamas burnos audinių, tad yra rizika, kad prasidės alergija, taip pat gali prasidėti dantenų uždegimas ar pakisti danties spalva. Trečia, didelė tikimybė, kad pakis skonio receptoriai, kadangi burnoje bus juntamas metalo skonis.
- Šiais laikais yra ir kitų alternatyvų. Dantų karūnėlės gali būti gaminamos iš bemetalės keramikos. Šiuolaikiška, moderni ir pažangi technologija – cirkonio keramikos dantų karūnėlės. Jos yra ne mažiau tvirtos, patvarios bei atsparios lūžiams nei metalo keramikos dantų karūnėlės, taip pat ir ilgaamžės bei atsparios dilimui ir nusidėvėjimui. Bet jos atrodo kur kas natūraliau, kadangi yra laidžios šviesai, tad visiškai atitinka natūralaus danties spalvą bei skaidrumą. Kita vertus, jos kur kas tinkamesnės metalui alergiškiems žmonėms, kadangi yra kur kas geriau suderinamos su žmogaus audinias ir daug geriau toleruojamos. Vienintelis minusas – didesnė kaina. Bet, jei manote, kad kaina jums yra per didelė, galite rinktis cirkonio keramikos dantų karūnėles tik priekiniams dantims (kadangi jų estetinis vaizdas yra labai svarbus), o mažiau pastebimiems krūminiams dantims – metalo keramikos karūnėles.
Jei jūsų burnoje yra įstatyta karūnėlė, ypatingos priežiūros jai neprireiks. Bet nepamirškite, kad tinkama dantų priežiūra yra lygiai tokia pati svarbi kaip ir sveikų dantų atveju (karūnėlė nuo ėduonies ir dantenų ligų neapsaugo, tad dantų apnašos ir maisto likučiai turi būti laiku pašalinti). Todėl yra būtinas taisyklingas dantų valymas su dantų šepetėliu bei pasta kiekvieną rytą ir vakarą, taip pat ir dantų siūlo bei skalavimo skysčio naudojimas.