Išeitis norintiems pašalinti randus – frakcinis lazeris
Randas – tai priminimas apie mums nutikusius nelaimingus atsitikimus ir operacijas. Šis odos pažeidimui gyjant atsiradęs darinys, darkantis jos grožį, gali būti tiek rusvos, tiek baltos spalvos, kurios nei paslėpsime, nei priderinsime prie naujausių mados tendencijų. Nenuostabu, kad randų mes norime atsikratyti. Jei susigriebiame laiku, į pagalbą galime pasitelkti randus šalinančius tepalus ir kremus, tačiau ką daryti, jei randai jau įsisenėję? Atsakymas – randų šalinimas lazeriu, atliekamas grožio klinikose.
Randai tam tikrais atvejais gali ne tik priminti fizinį skausmą, bet ir kelti psichologinių problemų, sumažinti pasitikėjimą savimi. Randų šalinimą lazeriu renkasi pacientai, kurie juos nuolat turi slėpti po drabužiais, kad niekas nespoksotų, taip pat tie žmonės, kurie dėl ryškių randų negali rodytis viešose vietose – prie vandens telkinių, paplūdimiuose.
Frakcinius lazeriu atliekama randų šalinimo procedūra yra moderni, efektyvi, saugi, greitai atliekama ir visiškai ar beveik neskausminga. Randų šalinimas lazeriu gali būti atliekamas tiek gydant strijas, tiek šalinant atrofinius (gilius randus, „duobutes“) ar hipertrofinius (iškilius) randus.
Procedūros metu lazeriu po oda padaroma daug (tūkstančiai) mikrostulpelių, kurie veikia aplinkines odos ląsteles, skatindami kalogeno gamybą ir naujų ląstelių formavimąsi. Naujosios ląstelės užpildo pažeistas odos vietas. Tokiu būdu įdubusį randą galima „pakelti“, o pakilusį – „išlyginti“. Randų šalinimas lazeriu leidžia išnaikinti smulkius randus, didelius randus padaryti blyškesniais. Ši procedūra išlygina pažeistą odą, ji pradeda atrodyti sveikesnė.
Lazeris pacientui sukelia šilumos pojūtį, kartais – nemalonų tempimą, kurį paskatina lazerio skleidžiami impulsai. Siekiant pacientui užtikrinti kuo didesnį komfortą, procedūros metu oda šaldoma į lazerį integruota vėsinimo sistema. Prieš randų šalinimo lazeriu procedūrą ir po jos reikia vengti saulės, neiti į soliariumą, netepti ir nepurkšti odos savaiminio įdegio kremu. Oda prieš procedūrą turi būti švari, o ant jos tepti kosmetines priemones (ar daryti makiažą, jei randas buvo ant veido) galima praėjus porai dienų po procedūros.
Randų šalinimas lazeriu trunka iki keturiasdešimties minučių. Ne visiems pacientams ši dermatologijos klinikoje atliekama procedūra būna vienodai „sėkminga“. Kuo pacientas yra jaunesnis, kuo mažiau laiko praėjo nuo rando atsiradimo iki apsisprendimo jį naikinti klinikoje, kuo organizmas mažiau linkęs formuoti randinius audinius, tuo didesnė tikimybė, kad randai bus pašalinti greitai ir efektyviai. Vieniems pacientams užtenka vos kartą apsilankyti dermatologijos klinikoje, kitiems procedūrą tenka kartoti 2-5 kartus.
Randų gydymas lazeriu nėra absoliučiai visiems pacientams tinkama procedūra. Jos negalima atlikti turintiems odos infekciją, vartojantiems vaistus, kurie didina jautrumą šviesai, kūdikio besilaukiančioms mamytėms. Randų šalinimas lazeriu neatliekamas epilepsija sergantiems žmonėms, kraujo krešėjimo sutrikimų turintiems ligoniams, taip pat žmonėms, kurių organizmas linkęs į iškilius (keloidinius) randus.